Match pruty - jak vybrat a koupit?

Co je to vlastně matchový prut? Název je odvozen z anglického slova "match", které česky znamená sportovní zápas nebo utkání. Výraz "závodní prut", se ale nevžil, mezi rybáři jsou používány slangové výrazy jako "mačovka, mačka" apod. Je to prut, který je určen zásadně pro rybolovnou techniku plavaná. Je možné ho samozřejmě použít i pro jiné techniky, zde ale nikdy naplno nevyužijeme výkon a vlastnosti prutu, tak jako při plavané. V horším případě může také dojít k vážnému poškození prutu, např. při použití velké zátěže nebo příliš silného vlasce.

 

Matchový prut je většinou 3dílný, s korkovou, neoprénovou (EVA) nebo kombinovanou rukojetí. Od jiných prutů se liší vysokým počtem oček, bývá jich v rozmezí 14 – 20 ks. Vyšší počet oček umožní co nejefektivněji využít jemnou akci prutu, která bývá nejčastěji koncová a velmi rychlá.

 

Délky prutů si zaslouží rozebrat poněkud podrobněji: před několika lety bylo standardem jednotlivých firem nabízet v každé modelové řadě typy v délkách 3,90 a 4,20 m. Postupem času se začaly objevovat i délky 4,50 m a v současnosti jsou již také běžné u všech výrobců. Tendence prodlužování prutů ale pokračuje dál. Délky od 3,90 m zůstaly zachovány, stále častěji se objevují nové typy dlouhé již 4,80 m i více. V budoucnosti se možná dočkáme ještě dalšího prodlužování, jsou totiž stále vyvíjeny nové materiály, které umožňují vyrobit delší a delší blank prutu, při zachování stejné hmotnosti, tuhosti a pevnosti.


Konec rukojeti prutu přichází často do kontaktu s hlínou, štěrkem, kameny apod. Pokud je osazen částí z odolnějšího korku nebo dokonce kovovým zakončením, je to jen dobře.

Velmi důležitým parametrem matchového prutu je vrhací zátěž, někdy označovaná také jako gramáž. Ta pak přímo souvisí s celkovou konstrukcí prutu. Gramáže lze rozdělit do tří skupin:

  • jemná (ang. Light, Soft apod.): do cca 12 g,
  • střední (ang. Medium apod.): 12 – 20 g,
  • těžká (ang. Heavy, Strong apod.): od 20 g výše.

Toto rozdělení je pouze rámcové, většinou jsou pruty vyrobeny s gramážemi v určitém „přesahu“, takže údaje o gramech berte v tomto případě s rezervou.


Očko pro uchycení háčku není naprosto nezbytný prvek, přesto ale potěší.

Jednotlivé modelové řady prutů jsou nabízeny ve výše uvedených délkách, kombinovaných s různými vrhacími zátěžemi, je tedy zřejmé, že konečná nabídka typů je opravdu velmi široká. Při výběru konkrétního typu je hlavním parametrem celková váha sestavy, kterou chceme při lovu používat. Je možné lovit i pomocí „těžkého“ matchového prutu se sestavou lehkou. Toto předimenzování náčiní ale vede ke zbytečnému snížení jemnosti lovu, která je právě u plavané velmi důležitá. Nelze ale brát v úvahu pouze gramáž sestavy. Podstatná je také velikost ryb, které zamýšlíme lovit. Pokud se zaměříme např. na kapry, je vhodné zvolit prut silnější konstrukce, i když v některých situacích můžeme pak nahazovat lehkou sestavu jen kousek od břehu. Masivnější provedení ale oceníme u zdolávání, kde bychom s jemňoučkým proutkem příliš neuspěli.


Nahoře je vidět díl prutu se zpevňující "punčoškou". Ta jednak dodá celé spojce vyšší pevnost, její zdrsnělý povrch navíc oceníme při rozkládání prutu.

Při volbě délky platí také několik souvislostí. S delším prutem dosáhneme lepší manipulace s nástrahou, prut snadněji odpruží prudké výpady ryby při zdolávání na krátkém vlasci u břehu. Také budeme dále nahazovat a můžeme nastavit větší hloubku bez nutnosti použít klouzavý splávek. Naopak delší prut se zase hůř ovládá. Můžeme být ale omezeni jinými skutečnostmi, např. křovinami nebo stromy na břehu, pak se bude jistě více hodit prut kratší. Všechna tato fakta je nutno před nákupem prutu pečlivě zvážit a mít jasnou představu, jaké jsou naše požadavky.


Vpravo vidíme konce dvou dílů matchového prutu, starého více než 10 let. Otvory v blanku jsou zaslepeny pěnovými špunty, u hrubšího dílu se špunt uvolnil a sklouzl kamsi dovnitř blanku. U dílů vlevo je vidět moderní způsob ukončení, vše je kompaktně uzavřeno, nic nemůže nikam sklouznout nebo vypadnout.

S konstrukcí prutu ještě souvisí několik dalších věcí. Zkrátka, některé pruty jsou propracovanější více a některé méně. A většinou nejde jen o designové vylepšení, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ukázku a účel některých prvků znázorňuji a komentuji na fotografiích, provázejících tento článek.


Různé povrchové úpravy blanků, některé pruty se vyrábí v matném provedení, jiné s lesklou ochrannou vrstvou.

Samotný nákup prutu je pro každého rybáře svátkem. Radím nic neuspěchat, pokud v nabídce prodejny nenajdeme model, který nám vyhovuje, nedělejme kompromisy a poohlédněme se jinde. Při nákupu se zajímejme i o možnosti především záručního servisu, opravy po záruce už pak zvládne kterýkoliv servis nebo opravář. V současné době internetových nákupů je rozhodování velmi těžké. Můžeme volit z obrovského množství značek a modelů, bez omezení, která byla běžná ještě před několika lety. Tehdy jsme šli prostě do jednoho (případně více) obchodů, které jsme měli k dispozici v našem okolí a vybírali. Dnes už vůbec nemusíme nikam chodit, objednávku učiníme z křesla od notebooku.


Různé typy sedel navijáků. U horní a spodní rukojeti se sedlo dotahuje horní částí korkové rujeti, u prostřední rukojeti se dotahují 2 matice, umístěné ve spodní části sedla.

Na druhou stranu zase nemáme možnost si prut vyzkoušet a osahat ještě před koupí. No, ale prut v každém případě nakonec držíme v ruce a je vhodné zkontrolovat několik věcí:

  • složený prut několikrát "prošvihneme" a budeme sledovat, jestli se v zámcích (spojkách) prutu neozývá klepání nebo podobný podezřelý zvuk,
  • zkontrolujeme sedlo navijáku, zda se kolem rukojeti prutu neprotáčí a zda při dotažení nedochází k přeskakování v závitu,
  • zkontrolujeme očka prutu, především jejich souosost, také ověříme, jestli není poškozená keramika, případně, že není celé očko ohnuté nebo pokřivené.


Nejspodnější očka matchových prutů, umístěná na dlouhých nožkách.

Prut jsme tedy šťastně pořídili, spokojeně s ním lovíme, nyní ještě pár slov o údržbě. Žádný rybářský prut nesnese hrubé zacházení, u matchového prutu to ale platí dvojnásob. Nutností by mělo být používání kvalitního pouzdra, kterým prut chráníme proti poškození především při transportu. Při přepravě totiž dochází k poškození dosti často, snad už klasikou je zlomení prutu (většinou koncové špičky těsně pod posledním očkem) při zabouchnutí dveří auta. Při lovu nikdy neodkládejme prut přímo na zem, vždy jej opřeme o vidličku, batoh apod. Vyhneme se jednak zbytečnému znečištění prutu, jednak hrozícímu rozšlápnutí prutu při chvilce nepozornosti, když např. manipulujeme s ulovenou rybou apod.


Pevná pouzdra jemné matchové pruty dokonale ochrání.

U matchového prutu jsou ke znečištění nejvíce náchylná očka. Jsou totiž malého průměru, takže se v nich nečistota snadno zachytí. Může jít o kousky bláta při lovu za nepříznivých klimatických podmínek, nebo různé nečistoty z vlasce (řasy apod.), které se v očkách zachytí při navíjení. Nečistoty je nutné ihned odstranit, po zaschnutí v očku by nám znesnadnily nahazování, hrozí i poškození vlasce. Údržba dalších částí je běžná jako u ostatních prutů. V případě znečištění celý prut i rukojeť omýt vlažnou vodou a nechat řádně vyschnout. To platí i po ukončení lovu v deštivém počasí, kdy je prut čistý ale mokrý a tudíž je vysušení nutností.


Anatomicky tvarované rukojeti nejsou jen marketingovým tahákem, pruty s touto zploštělou rukojetí se mnohem jistěji opírají o předloktí.

Pokud tyto jednoduché zásady budeme dodržovat, prut bude sloužit k naši spokojenosti dlouhé roky. Přeji vám, ať vaše pruty vydrží navždy a nachytají spoustu krásných ryb. Nashledanou!

Tomáš Mihula